toptan tel kadayıfı

Toptan Tel Kadayıf

Toptan Tel Kadayıf İmalatı – Türkiye`nin Her Yerine
İnsanlar eskiden en iyi künefenin Antakya’da yenileceğine inanıyorlardı. Bu doğru bir bilgiydi aslında ancak teknolojinin gelişmesi ve yolların kısalması ile doğruluğunu yitirdi. Günümüzde künefe Türkiye’nin dört bir yanında profesyonel ustalar tarafından üretilmekte ve yüksek hizmet kalitesi ile servis edilmektedir. Künefe genel bakıldığında içerisinde kadayıf ve künefe peyniri bulundurmaktadır. Her iki yiyecek de künefesinin kalitesini ve lezzetini doğrudan etkilemektedir. Bugün birçok firma toptan tel kadayıf satışı yapmakta olup, bu firmalardan kadayıfı nasıl yaptıkları hususunda bilgi alarak alışveriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte teknolojinin bize sunduğu hizmetlerden biri olan internet aracılığı ile çok kolay bir şekilde künefe şirketlerine ulaşabilir, yapımını öğrenebiliriz. Gerekli malzemeler ve aranan ortam sağlandığı takdirde evimizde kendi künefemizi kendimiz yapabiliriz. Ancak takdir edersiniz ki bir ustanın yaptığı gibi olmayacaktır. Bu işin ustaları yılların verdiği tecrübe ve uzmanlık ile künefelere sevgisini katmaktadırlar. Künefe üretimine dair tüm püf noktalara hâkim olan bu ustalar gibi yapmanız asla beklenemez. Ancak son zamanlarda piyasada oldukça rahatsızlık verici olaylardan sonra –bu olaylar gıda üreticilerinin kalitesiz ortamlarda ürettiği insan sağlığına zarar veren ürünlerdir- evde yaptığınız künefe içinize daha çok sinecektir. Çok kaliteli bir dükkân bulmadıkça her yerden künefe yemememiz rica olunur. Özellikle künefe yediğiniz yerdeki ustaya yapımını nerede öğrendiğini ve kaç senedir künefe yaptığını sorarak birtakım ön bilgilere sahip olabilirsiniz.

Doğu Akdeniz kültürünün vazgeçilmez tatlısı haline gelen ve bu kültüre sahip insanların muhteşem damak zevkleri olduğunu bizlere kanıtlayan tatlılardan biri olan künefe 1940 yılında Antakya’ya giriş yaptı. Bazı rivayetlere göre Arap kültüründen alınan tatlı sonradan değişikliklere uğradığına ve Türklere özel bir tatlı olarak üretilmeye başladığına inanılmaktadır. Antakya’da üretildikten sonra oldukça olumlu karşılanan tatlı önce komşu illere dağılmaya başladı. Mersin, Adana, Şanlıurfa, Gaziantep gibi aynı kültüre sahip illere yayılmıştır. Artık 1650lilere gelindiğinde birçok ilde adı ve lezzetinin namı duyulan künefe Türkiye’nin dört bir yanında üretilmeye başlandı. Bugün ise künefenin üretimi, servisi, malzemelerinin toptan satışı yapılmaktadır.

Künefenin Hazırlanışı İçin Hangi Malzemeler Gerekli?
Öncelikle elbette kadayıf ve künefe peyniri elinizin altında olmalıdır. Eğer kadayıfınız yoksa toptan tel kadayıf satışı yapan bir firmaya sipariş verebilirsiniz. Bu iki malzemeden sonra tereyağı listenin ilk başında gelmektedir. 1 su bardağı toz şeker, 1-2 adet ince dilim limon ile malzemelerimiz tamam olacaktır. Süsü içinde toz çam fıstığı kullanılabilir. Süsünü damak zevkinize göre tercih edebilirsiniz ancak unutulmamalıdır ki Antakya’da künefelerin üzerinde çam fıstığı bulunmaktadır.

Künefe Nasıl Yapılır?
Öncelikle kadayıflar tel tel ayrılır. Üzerinde tereyağı eritilir. Daha sonra künefe peyniri döşenir ve üzeri bir kat daha kadayıf ile kapatılır. Bu şekilde 1-2 saat dinlenmeye bırakılır. Sonra kısık ateşte pişirilmeye başlanır. Ön yüzü piştikten sonra arka yüzü de pişirilir. Ve son olarak üzerine şerbeti dökülür. Künefe servis edilmeye hazır hale geldi.

Künefe Konusunda Birkaç Püf Nokta
Eğer elimizde künefe peyniri yoksa alternatif olarak dil peyniri kullanabilirsiniz. Künefeniz lezzetinden bir şey kaybetmeyecektir. Burada temel alınması gereken konu kullandığınız peynirin tuzsuz olması ve mümkünse keçi sütünden olmasıdır. Bunlarla birlikte çift katlı kadayıfı dinlenmeye bırakmak çok önemlidir. Kaliteli bir künefe istiyorsak elbette biraz zahmetli olacak. Bu tür ayrıntılar bir künefenin lezzetine lezzet katan ince ayrıntılardır. Dikkat edildiği takdirde harikulade künefeler yapılabilir. Bu tür sebeplerden dolayı da günümüzde birçok antakya toptan tel kadayıf satışı yapan firma olma üstünlüğünü taşımaktayız.