toptan künefe peyniri

Toptan Künefe Peyniri

Toptan Künefe Peyniri – Türkiye`nin Her Yerine Gönderiyoruz.
Doğu Akdeniz kültürüne ait künefe peyniri satan yerler Antakya tatlısı içerisine konulan ucuz künefe için peynirler oldukça kaliteli bir olması hasebiyle her yerde bulunmaktadır. Mevcut dükkânlarda künefe peyniri diye satılan birçok peynir orijinal değildir. Hal böyle olunca insanlar künefeyi ve künefe peynirini Antakya’dan alma gereksinimi duymaktadırlar. Bu peynirin evde de yapılması mümkündür ancak oldukça zahmetlidir. Hem gereken malzemeler açısından hem de yapım aşaması olarak çok külfetli bir iştir. Bu işin püf noktalarını bilen, künefe ve künefe peyniri üzerinde ustalık kazanmış profesyonel kişiler tarafından yapılan peynirler çok daha kaliteli ve aynı zamanda lezzetli olmaktadır. Ancak sizler yine de ben kendi peynirimi kendim yaparım, daha güvenilir daha sağlıklı olsun diyorsanız, sizler için künefe peynirinin yapımını da anlatalım. Ancak toptan künefe peyniri siparişi verebileceğiniz birçok sitenin internet ortamında mevcut olduğunu unutmayın.

Ev Yapımı Künefe Peyniri
Öncelikle taze keçi sütünü süzüp 35-40 dereceye kadar ısıtıyoruz. Daha sonra içine maya ilave ediyoruz. 1,5-5 saat bekledikten sonra pıhtılaşma gerçekleşecek. Bu pıhtılaşmadan sonra oluşan telemeler bir bıçak yardımı ile küp küp parçalara ayrılır. Daha sonra bu parçalar süzme bezinin içine ayrılır. Süzme bezi sıkıca bağlandıktan sonra üzerine bir ağırlık konur ve peynirin süzülmesi sağlanır. Bu işlemi için yarım saat yeterlidir. Sonra bez açılır ve içindeki telemeler tekrar küçük küçük parçalara ayrılır. Bu işlem de tamamlandıktan sonra bir müddet dinlenmeye bırakılır. 1 saat kadar sonra dinlenmiş ve olgunlaşmış künefe peyniri parçalarından bir miktar alınır ve kaynar suyun içine atılır. Bakılır eğer peynir sünüyorsa, peynirimiz tamamdır fakat hala yeteri kadar uzamıyorsa bekletilmeye devam edilir.

Türkiye’nin Dört Bir Yanına Hizmet
Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızda büyük bir yer edinmeye başlaması ile yollar kısalmış, artık ulaşım kolaylaşmıştır. Bugün toptan künefe peyniri satışı yapan birçok firma insanlara bu hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet ile Antakya dışındaki birçok ilde künefe üreticileri kaliteli künefe peynirleri ile tanışmış ve ürettiği künefelerin kalitesini artırmışlardır. Peki, künefenin içeriğinde hangi besinler var? Künefe nasıl hazırlanır? Şimdi de bu soruların cevabını verelim.
Künefe Yapımında Kullanılan Malzemeler
Künefe yapımında genel itibari ile kadayıf ve künefe peyniri kullanılmaktadır. Diğer malzemeleri sıralayacak olursak
• Tel kadayıf veyahut irmikle toklaştırılmış kadayıf
• Tereyağı
• Künefe peyniri (Künefe peyniri elinizde yoksa alternatif olarak dil peyniri kullanılabilir. Buradaki temel esas peynirin tuzsuz olmasıdır.)
• Şerbeti için 1 su bardağı toz şeker
• Süsü için toz çam fıstığı

Künefenin Hazırlanışı ve Dikkat Edilecek Noktalar
• Kadayıfı tel tel ayırıyoruz. Bu işlem kadayıfın havalanması için yapılmaktadır.
• 50 gram tereyağını eriyip havalandırdığımız kadayıfın üzerine döküyoruz. Döktükten sonra kadayıfı çok ezmeden yağı kadayıfa yediriyoruz.
• Yağıgezdirdiğimiz kadayıfı orta boy bir tavaya koyuyoruz. Künefe peynirini dağıtıp kadayıfın diğer yarısını peynirin üzerine örtüyoruz. Sonra bir tencereyi bu çift katlı kadayıfımızın üzerine koyuyoruz. 1-2 saat bu şekilde bekleyecek.
• Dahasonra tavayı kısık ateşe koyup kadayıfı pişirmeye başlıyoruz.
• Önyüzüpiştikten sonra kadayıfı ters çevirip arka yüzünü pişiriyoruz.
• Piştiktensonra bir tabağa aktarıyoruz ve üzerine şerbetini döküyoruz.
Künefenin Lezzetli Olması İçin;
•Künefe peyniri elimizde yoksa alternatif olarak kullanacağımız peynirin tuzsuz olmasına dikkat etmeliyiz. Dil peyniri çoğu usta için ikinci bir alternatif peynir olarak kullanılmaktadır.
• Kullandığımız tencere büyük olmamalı.
• Döktüğümüz şerbet mutlaka soğuk olmalıdır. Bunun için künefenin yapımına geçmeden şerbetini yapmalı ve soğumaya bırakmalısınız.