şoklanmış künefe

Şoklanmış Künefe

Şoklanmış Künefe Siparişleri – Toptan Perakende Olarak
Ülkemize has lezzetlerden olan künefe, halkın yoğun ilgi gösterdiği tatlı çeşitlerinden biridir. Antakya yöresine ait olan bu lezzet teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile birçok ile yayılmış, ustalar çoğalmış, bu işi yapacak dükkânlar açılmıştır. Eskiden en güzel künefeyi yemek için Antakya’ya gidilmesi gerektiğine inanılırdı. Farklı perspektiflerden bakıldığı zaman bu kanı doğrudur ancak günümüzde doğruluğunu yitirmiştir. Bugün her ilde Antakya künefesini pişiren, satan birçok firma bulunmaktadır.

Künefenin Geçmişi – Tarihçesi
Doğu Akdeniz insanının damak zevki her insan tarafından takdir edilmekte ve beğenilmektedir. Hem yemekleri ile hem tatlıları ile yalnız Türkiye’yi değil yabancı ülkeleri de kendine hayran bırakan kültür, künefesi ile meşhur Antakya’ya ilini de kapsayan bir bölgedir. 1940 yıllarında Antakya ve ilerleyen zamanlarda Urfa, Adana, Gaziantep, Mersine kadar ulaşmış, daha sonra –teknolojinin gelişmesi ve dünyanın küçülmesi ile- tüm Türkiye’ye yayılmıştır.

Teknolojiyi Tatlılarda Kullanıyoruz
Teknolojinin gelişmesi sadece künefenin ülke geneline yayılmasını sağlamamıştır. Hayatımda vazgeçilmez bir yer edinen teknoloji ile şoklanmış künefe üretimi de faaliyete geçmiştir. Bu tür künefeler yapım aşaması geçilmiş pişirilmeye hazır künefelerdir. Bu sayede insanlar diledikleri vakit kolay bir şekilde künefe yiyebilmektedirler. Üstelik künefelerin kaliteleri de her geçen gün artmaktadır. Bu sayede insanlar en iyi künefeyi yemek için Antakya’ya gitmek zorunda değildirler. Künefe artık insanların elinde hazır bulunmaktadır. Kaliteli bir künefe malzemeleri ile kendini belli eder. Öncelikli olarak tel kadayıf ve künefe peyniri malzemeler arasında yer almalı. Sonra tereyağı, toz şeker, su ve şerbeti için de bir iki dilim limon mükemmel bir künefe yapmak için yeterli olacaktır. Bu malzemeleri hazır ettikten sonra sıra geldi künefemizi hazırlamaya.

Bu konuda söylemeden geçilmemesi gereken bir nokta da şu ki kadayıf iki çeşide ayrılır. Biri tel kadayıf, diğeri irmikle toklaştırılmış kadayıf. Künefe yapımı için iki çeşit de uygundur. İkisi de künefenizin lezzetine lezzet katacaktır. Zira künefe ustaları her iki kadayıfı da kullanmaktadır. Kısaca künefenin yapılışını anlatmak için, kadayıf ve peynirden üretilen künefe tatlısı, ağızda dağılan yapısı ve bıraktığı damak zevki ile insanları yedikçe yiyesi geldiği harikulade bir tatlıdır. Bu tatlının yapımı oldukça basit ancak ustalık isteyen, bunun yanında titizlik gerektiren bir tatlıdır.

• Öncelikle künefenin şerbeti hazır edilir. Çünkü künefe tatlısı piştikten sonra üzerine dökülecek şerbet soğuk olmalıdır.
• Kadayıf havalandırılmalıdır. Bunu yapabilmek için kadayıfı tel tel ayırmalısınız.
• 50 gram tereyağını alıp eritiyoruz ve havalandırdığımız kadayıfın üzerine döküyoruz.
• Orta boy çok da büyük olmayan bir tavayı alıp kalan 50 gram tereyağın yarısını tavaya bulayıp, kadayıfın yarısını koyuyoruz. Künefe peynirini koyduğumuz kadayıfın üzerine döşüyoruz ve diğer kadayıfı üzerine kapaklıyoruz. Daha sonra üzerine bir tencere koyup 1-2 saat bekletiyoruz. Tencereye su koymak faydalı olacaktır çünkü kadayıfın üzerinde bir ağırlık olması şart.
(Künefe peynirine alternatif olarak dil peyniri de kullanılabilmektedir. Buradaki maksat peynirin tuzsuz olmasıdır.)
• Ocağı kısık ateşte açıp 1-2 saat ağırlık altında bekleyen kadayıfı koyuyoruz ve tavayı çevirerek pişmesini sağlıyoruz.
• Bir tarafı piştikten sonra bir kürek yardımı ile pişmeyen tarafını çevirip, tereyağı sürüyoruz ve yine kısık ateşte o tarafı pişiriyoruz.
• Bu tarafı da piştikten sonra üzerine daha önce yaptığımız ve soğuttuğumuz şerbeti döküyoruz. Künefemiz artık hazır. Sizler de dilediğiniz her an künefe yemek istiyorsanız, yapım aşaması kalsın ben direk pişirip yiyim diyorsanız, son teknoloji kullanılarak üretilen şoklanmış künefeyi denemelisiniz. Artık en iyi künefeyi yemek için Antakya’ya gitmeye gerek yok!