porsiyon künefe

Porsiyon Künefe

Porsiyon Künefe Satışı
Türkiye’nin hayran bırakan lezzetlerinden biri olan künefe Doğu Akdeniz yöresine aittir. Başka rivayetlere göre Arap kültüründen bizim kültürümüze geçtiği söylenen künefe 1940lı yıllarda Antakya’da keşfedilmiştir. Yılların ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte önce Mersin, Şanlıurfa, Adana gibi çevre illere yayılan künefenin bugün ülkenin dört bir yanında üretimi satışı yapılmakta, bununla birlikte beğenilerek tüketilmektedir. Peki, birçok insanın damak tadına uygun künefe nasıl yapılmaktadır? İçerisinde hangi malzemeler yer almaktadır? Künefe ne şekilde servis edilmektedir?

Künefe yapımına geçmeden evvel bahsetmemiz gereken konu gereken malzemelerdir. Aşağıdaki listede vereceğimiz malzemeleri hazırlayınız. Bu hususta dikkat edilmesi gereken noktaları da listeye ekledik. Dikkatli bir şekilde okumayı ihmal etmeyiniz. Verilen tarif standart bir künefe içindir, kullanılan malzemelerin orantılı olarak artırılması ile elde edeceğimiz porsiyon künefe sayısı aynı oran da artacaktır.

Porsiyon Künefe Malzemeleri
• 150 gram kadayıf. Genel olarak kadayıf iki kısma ayrılır. Bunlardan bir tanesi tel kadayıf, diğer ise irmikle toklaştırılmış kadayıftır. Her ikisi de künefe yapmak için müsaittir. Dilediğiniz bir tanesini kullanabilirsiniz.
• 100 gram özel künefe peyniri. Künefede kullanılmak üzere üretilen özel bir peynirdir. İtalyanların yaşam kaynağı haline getirdikleri mozzarella peynirine benzemektedir. Aralarındaki fark ise künefe peyniri tuzsuzdur. Isıya maruz kaldığında eriyip uzamaktadır. Fakat en nihayetinde her an bu peyniri bulamayabiliriz. Künefe ustalarının süzgecinden geçirerek alternatif bir peynir olarak bizlere sunduğu peynir ise dil peyniridir. Bu peynir de künefe peyniri gibi tuzsuzdur.
• 100 gram tereyağı. Tereyağını eritmek sureti ile kullanmaktayız.
• Şerbeti için 4/3 toz şeker,
• Şerbeti için bir iki ince dilim limon,
• Süsü için toz çam fıstığı.

Lezzetli Porsiyon Künefenin Yapımı
• Öncelikle kadayıfımızı pişireceğiz ancak bu işlemden önce yapılması tavsiye edilen bir işlem daha var. Kadayıflar pişip hazır olduktan sonra dökeceğimiz şerbetin soğumuş olması gerekmektedir. Bunun için ustalar önce künefenin şerbetini yapmakta ve soğumaya bıraktıktan sonra künefe yapımına geçmektedir. Sizler de deneyebilirsiniz.
• Kadayıfımızı tel tel ayırmak sureti ile havalandırıyoruz. Bu işlemi unutmamalısınız. Çünkü bu işlem künefemizin ağızda dağılan bir yapısı olmasını sağlayacaktır.
• Tereyağımızın 50 gramını alıp erittikten sonra kadayıfımızın üzerine döküyoruz. Daha sonra çok baskı uygulamadan döktüğümüz yağı yedirmek sureti ile kadayıfa dağıtıyoruz.
• Bu işlemi de yaptıktan sonra meydana gelen tereyağlı kadayıfımızı orta boy bir tavanın içine alıyoruz. Ancak almadan önce kalan tereyağımızı tavanın içerisinde iyice eritiyoruz. Bu işlemde kadayıfın yarısı tavanın içinde olacak.
• Kadayıfı tavaya yerleştirdikten sonra özel künefe peynirimizi tavanın içerisine serpiştiriyoruz. Daha sonra dışarıda kalan kadayıfı alıp tavaya kapak mahiyetinde örtüyoruz. Bu işlem de bittikten sonra ağır bir tencereyi alıp kadayıfın üzerine koyuyoruz ve 1-2 saat bekletiyoruz. Bu sayede kadayıfımız dinlenecek.
• Dinlendirme işlemi bittikten sonra ocağın büyük gözünü kısık ateşte açıp tavamızı yerleştiriyoruz. Yanmaması ve künefenin güzel pişmesi için tavayı çevire çevire kadayıfın pişmesini sağlıyoruz.
• Piştikten sonra bir tabağa alıp üzerine daha önceden yaptığımız ve soğumaya bıraktığımız şerbetimizi döküyoruz. Künefemiz hazır. Künefenin Antakya’da doğduğu günden bu güne kadarbirçok damağı tatlandırdığı bilinen bir gerçektedir. Bugün künefe üzerine ustalaşmış birçok künefe ustası bulunmaktadır. Günümüzde künefe porsiyon olarak servis edilmekte ve bu şekilde satılmaktadır. Bir tatlıcıdan künefe siparişi vermek istediğiniz zaman bu tabiri kullanmanız karşı tarafın sizi anlaması için iyi olacaktır. Künefe çoğu tatlıya göre fiyatı uygun olması sebebi ile çok tercih edilen bir üründür. 1 porsiyon künefe ortalama 5 liradır.