Porsiyon Künefe Fiyatları

Porsiyon Künefe Fiyatları – Evlere Servis
Birçok kişi tarafından bilinen bir tatlı çeşidi olan künefe, kadayıf ve peynirin birlikteliğinden doğan harikulade bir gıdadır. Ülkenin dört bir tarafında neredeyse tüm il ve ilçelerde künefe üretimi ve satışı yapan bir dükkân mutlaka bulunmaktadır. Anavatanı Antakya olan künefenin 1940lı yıllarda doğduğu rivayet edilmektedir. O günlerden günümüze kadar çok değişim ve gelişim gösteren künefe sektörü bugün oldukça güzel bir konumdadır. Fiyat olarak da uygun bir fiyata sahip olan künefenin tercih edilmesinin sebepleri arasında çok muazzam bir lezzet olmasının yanında fiyatının uygun olması gelmektedir. Bugün porsiyon künefe fiyatları imalat listesine bakıldığında 1 porsiyon künefenin ortalama 5 lira olduğu görülmektedir.

Dünden Bugüne Künefe Sektörü
1940lı yıllarda Antakya’da doğduğu bilgisi en kesin bilgi olarak görülmektedir. Üretilmeye başlandığı ilk yıllarda teknolojinin de yetersizliği sebebi ile künefeler muhafaza edilemiyordu. Ulaşımın da kötü olması hasebiyle diğer bir şehre götürülmesi zordu. Ancak bir ustanın oraya gidip orada üretmesi gerekiyordu. Ancak zaman geçtikçe gelişim içerisine giren künefe sektörü, teknolojinin de gelişmesi ve yolların kısalması ile birlikte ülkemizin her yanında gayet iyi bir konumda yer almaktadır. Künefe her ilde, neredeyse her ilçede üretimi yapılan bir tatlı olmuştur. Bununla birlikte künefeyi anavatanından yemek isteyen kişiler içinse bu iş kolaylaşmış, Antakya’daki künefe üreticileri tüm Türkiye ile entegre bir sisteme dönüşmüşlerdir.

Usta Ellerden Geçerek Halka Sunulan Tatlı: Künefe

Künefe için Gereken Malzemeler
• 150 gram kadayıf
• 100 gram özel künefe peyniri
• 100 gram tereyağı
• Şerbeti için 4/3 su bardağı şeker ve iki dilim limon
• Süsü için toz çam fıstığı

Leziz Bir Künefe Nasıl Yapılır?
Kadayıfları tel tel yaparak havalandırın. Tereyağının yarısını eritip kadayıfın üzerine dökün. Diğer yarısını orta boy bir tavaya eritin. Erittikten sonra kadayıfı yarısı dışarda yarısı tavada olacak şekilde yerleştirin. Özel künefe peynirini tavaya serpiştirmek sureti ile dağıtın. Sonra dışarıda kalan kadayıf parçasını tavanın üzerine örtün ve peynir iki kadayıfın arasında kalsın. Bu şekilde bir iki saat dinlendirin. Daha sonra kısık ateşte pişirmeye başlayın. Kadayıf piştikten sonra ateşten alıp bir tabağa aktarın. Üzerine şerbet döktükten sonra künefemiz servis için hazır.

Künefe İçin Püf Noktalar
• Özel künefe peyniri adından da anlaşılacağı üzere künefe için üretilmiştir. Fakat her zaman bu peyniri bulamayabilir. Olur, da bulamazsak dil peyniri kullanabilirsiniz. Dil peyniri de özel künefe peyniri gibi tuzsuzdur. Eğer dil peyniri de elinizde yoksa mutlaka tuzsuz bir peynir kullanınız.
• Kadayıfı çift kat yapıp dinlenmeye bıraktığımız vakit üzerine bir ağırlık koyabilirsiniz. Bu daha iyi dinlenmesine vesile olacaktır. Çoğu usta büyükçe bir tencerenin içerisine su doldurup kadayıfın üzerine koymaktadır ki ağırlık olsun.
• Künefenin lezzetini etkileyen en önemli nokta şerbetidir. Şerbet sıcak künefenin üzerine soğuk dökülürse ancak en güzel tadı alabilirsiniz. Bu sebepten dolayı tüm yapım aşamalarından önce şerbeti yapıp soğumaya bırakabilirsiniz. Böylelikle harikulade bir künefe yapmış olacaksınız.
Teknolojiden Faydalanarak Bu Bilgilere Ulaşabilirsiniz. Teknolojinin hayatımıza giriş yapması ve iyice yerleşmesi ile birlikte tabiri caizse her şey elimizin altındadır. Künefe hakkında herkesin aklında olan bu soruların cevabını da sanal platformda öğrenmeniz mümkündür. Hizmetimize sunulan internet sayesinde hayatımızın kolaylaştığı göz ardı edilememekle birlikte, bu tür öğrenmek istediğimiz, kafamızı kurcalayan soruların cevaplarını bulmak için de kullanabiliriz. Sizler de sipariş vermeden önce porsiyon künefe fiyatlarına kolay bir şekilde bakmak, piyasa araştırması yapmak için teknolojiden faydalananın.