Künefe Satışı

Künefe Satışı – Süper Lezzetli Künefeler
Doğu Akdeniz yöresine has lezzetler içerisinden herkes kendi damak zevkine ait bir lezzet bulabilir. Tatlı çeşitlerinden biri olan künefe çoğumuzun damak zevkine uygun bir gıdadır. 1940 yılında Antakya’dan önce çevre illere daha sonra tüm Türkiye’ye yayılan künefe tatlısı, bugün sahip olduğu prestij ile her il her ilçede üretimi yapılmaktadır. Gelişen teknoloji ile insanların da haberdar olduğu bu tür gelişmeler sonrasında künefe evlerde de yapılmaya başlanmış ve neredeyse sofraların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu kadar köklü bir tarihe sahip olan ve bizler için bu kadar fazla önem arz eden künefenin nasıl yapıldığı hakkında sanal platformlarda birçok bilgi yer almaktadır. Bir ev hanımı internete girdiği zaman kolaylıkla künefe tarifini öğrenebilmektedir. Bununla birlikte internet üzerinden künefe satışı da yapılmakta olan ülkemizde toptan künefe satışı da başlamıştır.

Künefe Nasıl Yapılmaktadır?
Künefe üretimine geçmeden önce hangi malzemelere ihtiyacımız olduğunu tespit etmeliyiz. Kadayıf, özel künefe peyniri, tereyağı, toz şeker, limon, su ve süslemesi için çam fıstığı bizlere lazım olacak. Malzemeler tamamlandıktan sonra künefe yapmaya başlayabiliriz. Öncelikle kadayıfımızı tel tel ayırıyoruz. Bu sayede onları havalandırmış olacağız. Daha sonra eritilmiş tereyağını kadayıfımızın üzerinde gezdireceğiz ve çok bastırmadan yedireceğiz. Sıra peynirlerde. Künefe için özel olarak üretilen peynirlerimizi kadayıfın üzerine serpiştiriyoruz. Daha sonra üzerine bir kat kadayıf kapatıyoruz ve dinlenmeye bırakıyoruz. Dinlenirken üzerine bir tencere gibi ağırlık koymak faydalı olacak, künefenizin lezzetine lezzet katacaktır. 1-2 saat kadar bekledikten sonra çift katlı içi peynir dolu kadayıfımızı bir tavaya alıyoruz ve tavada pişiriyoruz. Alt tarafı pişen künefemizi ters çevirip pişmeyen tarafını pişiriyoruz. Bu arada özel künefe peynirimiz de iyice erimektedir. İki yüzü de piştikten sonra hiç soğumadan üzerine şerbetini döküyoruz. Bu işlemden sonra künefemiz servis için hazır hale geliyor. Dikkat edilecek çok önemli bir nokta var. Sıcak künefenin üzerine soğuk şerbet dökülür. Bu sebepten hiçbir şeye başlamadan şerbeti yapmak size yardımcı olacaktır. Çünkü kadayıf pişip künefe olduktan sonra soğutmamak da gerekiyor.

Özel Künefe Sünen Tuzsuz Peynirinin Özelliği Nedir?
Bu peyniri diğer peynirlerden farklı kılan iki özellik vardır. Bunlardan ilki künefe peynirinin keçi sütünden üretiliyor olmasıdır. Diğeri ise bu peynirin tuzsuz olmasıdır. Künefe tatlısı tuzsuz peynirlerle yapılmaktadır. Özel künefe peyniri İtalyanların hayatlarının vazgeçilmez bir noktasına koydukları mozarella peyniri ile benzerlikleri vardır. Yalnız İtalyanların peyniri tuzludur. Özel künefe peyniri ise tuzsuzdur. Özel künefe peyniri üretimine bakılacak olursa orda da birtakım farklılıklar görülmektedir. Künefe peyniri üretiminde öncelikle keçi sütünü süzülür ve 35 santigrat dereceye kadar ısıtılır. 2 saat bekletilir ve sütün pıhtılaşması gerçekleşir. Bundan sonraki işlem oluşan telemeleri almaktır. Aldıktan sonra küp şeklinde parçalara ayrılır ve bu küçük parçalar bir süzme bezinin içine konular. (Parçaların küçük olmasına dikkat edilmelidir. Ne çok küçük ne de çok büyük olmalıdır.)Ağzı sıkıca bağlandıktan sonra üzerine bir ağırlık konur. Yarım saat de böyle beklenir. Bu sırada peynirin suyu süzülür. Yarım saat sonra suyu kalmayan peyniri alırız ve oda sıcaklığında 2 saat bekletiriz. İşte künefe peynirimiz hazır.

Künefeye Yoğun İlgi Var!
Tüm bu işlemleri gördükten sonra künefe yapımının külfetli bir iş olduğu kanaatine varmışsınızdır. Siz de yıllarını bu mesleğe vermiş, tecrübeli ve uzmanlık kazanmış ustaların elinden künefe yemek istemez misiniz? Üstelik uygun fiyatlarla. Cevabınız evet ise hemen bir künefe satışı yapan dükkâna sipariş verin.