kunefe peyniri fiyatları

Künefe Peyniri Fiyatları

Künefe Peyniri Fiyatları – Toptan Alımlarda Büyük İndirimler

Künefe peyniri 1940 yılında Antakya’dan ülkemize giriş yapmış bir tatlı çeşididir. Bir rivayete göre Arap toplumundan aldık fakat diğer rivayetlere göre kendimiz üzerinde birtakım değişiklikler yaparak Türk tatlısı olmasını sağlamışızdır. Her ne olursa olsun künefe bugün en çok tüketilen tatlılardan birisidir. Türkiye’nin dört bir yanında bayisi şubesi bulunan, bu tatlıyı yapacak bir usta mutlaka bulunmaktadır. Peki, bizler için bu kadar önem arz eden künefenin içinde ne var? Ne tür işlemler sonrasında servise hazır ediliyor? Künefe nasıl servis edilir? İşte tüm bu soruların cevapları sanal platformlarda yer almaktadır. Sanal platformlar web siteleridir. Teknolojinin bize sunduğu hizmetlerden bir tanesi olan internet aracılığı ile birçok konu hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Aynen öyle de künefe hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

İçeriği ve Yapılışı Hakkında Detaylı Bilgiler

Künefe iki ana madde ve birçok yardımcı maddeden oluşan bir tatlıdır. O iki ana madde kadayıf ve özel künefe peyniridir. Bu peynire özel denmesinin sebebi yalnızca künefe için üretiliyor olmasıdır. Yardımcı maddeleri sıralayacak olursak toz şeker, tereyağı, limon, su, çam fıstığı diyebiliriz. Künefenin yapımı oldukça külfetlidir. Hem gereken malzeme açısından hem de yapım aşaması açısından büyük bir ilgi istemekte ve titizlik beklemektedir. Siz bu ikisini verdiğiniz takdirde ortaya fevkalade bir tatlı çıkacaktır. Ancak belirttiğimiz gibi yapımı zordur, emek ister. Öncelikle kadayıfımızı tel şekline getiriyoruz. Daha sonra tereyağını kadayıfın ilk katına döküp, yedirip, özel künefe peynirini serpiştiriyoruz. Bu işlemden sonra ikinci kat kadayıfı ilk katın üzerine kapak şeklinde örtüyoruz. Bu şekilde alıp tavaya koyuyoruz ve pişiriyoruz. Ön yüzü piştikten sonra ters düz edip arka yüzünü de pişiriyoruz. Tatlımız piştikten sonra son bir işlem kalıyor. O da şerbetini dökmek. Pişmiş kadayıfımızın üzerine şerbeti döküyoruz. Dikkat edilecek çok mühim bir nokta şudur ki künefe sıcakken üzerine soğuk şerbet dökülür. Bunu bu şekilde yaparsanız künefenizin lezzetini ikiye katlamış olursunuz.

Künefe Peynirinin Özelliği Nedir?

Künefenin içinde yer alan ve adı özel künefe peyniri olan bu peynir, diğer peynirlikten farklıdır. En başta bu peynir keçi sütünden elde edilmektedir. Tuzsuzdur ve beyaz renklidir. İtalyanların her yemeğinde kullandığı mozzarella peynirine çok benzemektedir ancak onunla arasındaki fark özel künefe peynirinin tuzsuz olmasıdır. Günümüzde künefe peyniri fiyatları ortalama bir rakam seyretmektedir. Standart bir künefe peynirinin 1 kilogramı yaklaşık 20 liraya satılmaktadır.

Künefe Peyniri Fiyatlarının Seyri

Künefe peynirini diğer peynirlerden ayıran en büyük özelliğinin keçi sütünden yapılıyor olması olduğunu söylemiştik. Yine bu bilgiden yola çıkılarak künefe peynirinin 1 kilogramının ülke genelinde 20 ila 25 TL arasında değişmekte olduğu gözlenmektedir. Bu piyasayı en çok takip eden toptan künefe üreticileri ve tatlıcılardır. Bu yüzden künefe peyniri fiyatları hakkında en sağlıklı yorumu onlar yapmaktadırlar.

Bu fiyatlar size yüksek mi geldi? Kalitesiz ve temiz olmayan ortamlarda üretimler yapıldığından mı şüpheleniyorsunuz? Evde yapmadığınız sürece içiniz rahat etmeyecek mi? Öyleyse gelin ev yapımı künefe peynirinin tarifine bakalım.
• Taze keçi sütünü süzüp 40 dereceye kadar ısıtıyoruz. Isıttıktan sonra içine maya ekliyoruz.
• 1,5-2 saat kadar bekledikten sonra pıhtılaşma sonucu oluşan telemeleri bir bıçak yardımı ile küp küp doğruyoruz.
• Daha sonra bu küpleri süzme bezinin içerisine koyup bezi sıkıca bağlıyoruz. Bezin üzerine bir ağırlık koyup telemelerin dinlenmesini bekliyoruz.
• Ardından açılan süzme bezinin içerisinden çıkan telemeyi yine küçük parçalara ayırıyoruz. Daha sonra bu peynirleri oda sıcaklığında olgunlaşmaya bırakıyoruz.
• 1-2 saat sonra künefe peynirimiz tüketime hazır hale gelecektir.

Dondurulmuş künefe hakkında bilgi için tıklayınız.