hazır künefe

Hazır Künefe

Hazır Künefe İmalatı – Toptan & Perakende Satışı
Teknolojinin gelişmesiyle İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Bursa, Antalya, Trabzon, Erzurum, Antep, Eskişehir, kentleşme, kadının iş hayatına atılması, yoğun iş temposu, seyahat etme, çocukların okulda daha uzun zaman geçirmeleri, yalnız yaşama gibi etkenler nedeniyle insanlar hazır künefe ve hızlı yemeklere rağbet göstermeye başlamışlardır. İnsanlar çalışma koşullarının bir zorlaması sonucu kullanımı pratik olduğundan işlenmiş ürünleri tüketme alışkanlıkları kazanmaya başlamışlardır. Gıda güvenliği yeterince sağlanmayan gıdalar zararlı hale gelerek sağlığımız için gizli bir tehlike oluşturabilmektedir.

Hazır Künefe Nedir?
Tatlı sektöründeki üretim sürekliliğinin sağlanabilmesi için hammaddelerin üretimden sonra uzun süreler dayandırılması önem arz etmektedir. Buna göre hazır gıdalar ambalajından çıkarıldıktan sonra doğrudan veya en düşük seviyede işlem (ısıtma, mikrodalga, ısıtma vb.) uygulanarak servis edilen ve tüketilebilen gıdalardır.

Hazır Künefe Nasıl Yapılır?
Malzeme: Gıda firması satın alacak olduğu ürünün temiz topraklarda, temiz suyla ve temiz havada yetişmiş olması, ürünün hasat sırasındaki işlemlerine dikkat edilmesidir. Ürün taze ve tabi olmalıdır.

Teknolojik Aletlerin Kullanılması: Gıda firmaları üretim talimatları hazırlamalı ve uygulamalıdır. Bu talimatlar sıcaklık, zaman ve basınç gibi ayarlardır. Teknikler ise; ürün asitliği düzenlenmesi, su aktivitesinin kontrolü ve dondurma.

Hijyen Temizlik Uygulamaları: Gıdalara doğru işlemlerin uygulanması; gıdalara yeni bulaşmaların önlenmesini, var olan bakterilerin tehlikeli olabilecek sayılara ulaşmasını ve gıda zehirlenmesi oluşması engellenebilmesi hijyen talimatlarına uyulması ile mümkündür. Aksi takdirde insan sağlığını tehdit eder.

Hazır Künefe Paketlenmesi: Gıda paketleme malzemesi temiz ve dayanıklı olmalı, bakteriyel olmamalıdır. Paketleme malzemesi, paketlenecek gıdaya uygun, kullanım öncesi depolamaya da dayanabilmelidir.

Hazır Künefe Yapımı İçin Gerekenler;
-Gıdaların görünüşünü, lezzetini, yapısını iyileştirmek,
-Biyolojik ve besleyici değerrini korumak veya düzeltmek,
-Gıdalardaki istenilmeyen değişiklikleri engellemek,
-Ürünün kalitesini ve raf ömrünü arttırmak,
-Gıdalardaki bozulma ve mikrobiyal gelişmeleri önlemek,
-Gıdaların zehirleyici ve hastalık yapıcı etkilerini ortadan kaldırmak, amacıyla olmaktadır.

Birleşmiş Gıda Maddeleri Uzmanlar Komitesinin sınıflandırmada göre gıda katkı maddeleri nelerdir dediğimizde, teknolojik işlem görmüş meyve, sebze, tahıl, et, süt ve şekerleme endüstrisinde kısmen ya da tamamen kaybolan rengi tekrar kazandırmak amacıyla kullanılır. Gıdaların mikroorganizmalar tarafından bozulmasını önleyerek, raf ömürlerinin uzatılmasını sağlar. Gıdaların hava ile teması sonucu meydana gelen oksidasyonu önlemek için kullanılır. Tat ve koku Maddeleri: Üretim sırasında gıdada kaybolan tat ve kokuyu tekrar kazandırmak, zenginleştirmek, çekici hale getirmek için kullanılır. Gıda endüstrisinde kullanılan doğal tat ve koku maddelerine melek otu, fesleğen, bergamot, kakao, tarçın, hardal, safran, nane, misket limonunu örnek olarak verebiliriz. Ayrıca hazır künefe siparişlerinde toptan satış olduğu durumlarda indirimler yapılmaktadır.