eritilmiş tereyağı

Eritilmiş Tereyağı

Eritilmiş Tereyağı – Toptan Perakende
Doğu Akdeniz kültürünün mutfağına ait ve Türkiye için vazgeçilmez bir lezzet haline gelmiş künefe, her ilde her ilçede satışa sunulmaktadır. Bu lezzetten mahrum kalmış bir bölge bir il bir ilçe günümüzde kalmamıştır. Peki, bu tatlının geçmişi nereye dayanmaktadır? Bu tatlı nasıl yapılır? Yapımında hangi malzemeler kullanılır? Herkes kolaylıkla yapabilir mi? Künefe yapımı ustalık gerektirir mi? Her yerden künefe yenir mi? İşte tüm bu soruların cevabını öğrenmek üzeresiniz.

Geçmişten Geleceğe Künefe Tatlısı
1940lı yıllarda Türkiye’nin Antakya ilinde doğduğu rivayet edilmektedir. Başka bir rivayete göre 1940 senesinde Arap kültüründen Antakya’ya geçtiği söylenmektedir. İlerleyen senelerde, Adana, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa çevre illere dağılan künefe sonradan tüm Türkiye’ye yayılmayı başarmıştır. Teknolojinin hızla gelişmesi şehirlerarası mesafeyi kısaltmış, artık insanlar birbirleri ile çok hızlı iletişime geçer olmuşlardır. Bu gibi sebeplerden dolayı künefenin Doğu Akdeniz yöresinden Türkiye’ye yayılması çok da zor olmamıştır.

Künefe Nasıl Yapılır?
Künefe kadayıf ve özel künefe peynirinin pişirilmesi ile yapılır. Pişirilme esnasında kadayıf üzerine eritilmiş tereyağı dökülerek tat verilir. İki kat kadayıfın arasında döşenen özel künefe peyniri ise piştikten sonra muhteşem bir görüntüye bürünür ve harikulade bir damak tadı bırakır. Künefe yapımında kadayıf ve özel künefe peyniri kullanılmaktadır. Bununla birlikte pişirilmesi, şerbeti ve süsü için de yardımcı maddeler kullanılmaktadır. Bu maddeler, eritilmiş tereyağı, toz şeker, bir iki ince dilimlenmiş limon, toz çam fıstığı olarak listelenebilir. Araç-gereç olarak ise büyük bir tencere, orta boy bir tava söylenebilir.

Herkes Kolaylıkla Künefe Yapabilir Mi?
Bu sorunun cevabı evettir fakat değinilmesi gereken konular vardır. Mutfakta çoğu yemek ve çoğu tatlı için geçerli olan bir kanı vardır ki o da her işi ustası yapmalıdır. Künefe içinde geçerli olan bu bilgiye göre künefeyi ustaları yapar. Çünkü ustalar yılların verdiği deneyim ve uzmanlıkla künefelerini yapmaktalar. Sizler de dilerseniz evde yapabilirsiniz ancak bu çok külfetli bir iş olur. Hem gerekli malzemeler hem de yapım aşamasında harcadığınız enerji ile dışarıda porsiyonlarca künefe harcayabilirsiniz. Ancak son zamanlarda dükkânların, firmalarının hizmet kalitelerini düşürmeleri, imalat yapan firmaların imalat atölyelerinde dikkatsiz kullanımlar sergilemesi gibi nedenlerden dolayı insanlar hazır gıdalara ve dışarda yemeye ön yargı ile yaklaşmaktadır.

Künefe Yapımı Ustalık Gerektirir Mi?
Evet. Kaliteli künefeler deneyimli ustaların ellerinden çıkarlar. Çünkü künefe yapım aşamasında birçok püf noktayı da beraberinde bulundurur. Bu püf noktalar ise ustalar tarafından bilinmekte ve azami titizlik gösterilerek uygulanmaktadır. İşte bu sebepten dolayı ustaların yaptığı künefeler çok daha lezzetli olmaktadır. Bahsettiğimiz bu ön yargıları her firmaya uygulamak yanlış bir davranış olacaktır. Mutlaka sağlıklı üretimler yapan tatlıcılar bulunmaktadır. Yaşadığınız kötü olaylar için tüm künefe dükkânlarını yargılamak takdir edersiniz ki pek de doğru bir davranış olmayacaktır. Bunun için her yerden künefe yenmez fakat çok kaliteli künefeler üreten tatlıcılar da mevcuttur. Sizler de kadayıf, özel künefe peyniri ve eritilmiş tereyağı üçlüsünün ağızda dağılan muhteşem birleşimini tatmak ve damaklarınızda kalacak tat ile bu tatlıya bağımlı olmak istiyorsanız bir Antakya eritilmiş tereyağı sipariş edin. Sipariş ettiğiniz firmanın kaliteli olmasına dikkat edin.

Bir Firmayı Kaliteli Yapan Ögeler
• Künefe satan bir firma için konuşacak olursak kaliteli bir firma bünyesinde tecrübeli ve uzmanlık kazanmış bir ustayı barındırır.
• Müşteri memnuniyetini her şeyden ön planda tutar. Sizlere inanılmaz damak zevkleri yaşatmak için ürettiği künefenin en iyisini üretmeye çabalar.