dondurulmuş künefe

Dondurulmuş Künefe

Hatay’ın Meşhur Dondurulmuş Künefe İmalatı

Künefe dondurma işlemi, maddelerinin yapısında bulunan ısı enerjisinin bir soğutucuya aktarılarak uzaklaştırılmasıyla, suyun faz değiştirerek sıvı halden buz haline geçmesi olarak tanımlanmaktadır. Donma işlemi, ürün sıcaklığının donma noktasına kadar soğutulması; ürünün donma noktasında buz kristalleri oluşturarak donması; donmuş ürün sıcaklığının donmuş yapıda istenen depolama sıcaklığına kadar soğutulması aşamalarından oluşmaktadır. Dondurulmuş künefe işlemi gıdaların kalite, tat, koku ve besin değerinin en iyi korunduğu gıda saklama yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Dondurma işlemi sayesinde gıdaların içerdikleri su, buz kristallerine dönüşerek bozulmasına yol açan mikroorganizmalar yaşayamamakta, kimyasal ve biyokimyasal değişmeler asgariye indirilerek gıdaların en doğal haliyle korunması sağlanmaktadır. Dondurulmuş gıdaların diğer saklama türlerine nazaran bazı avantajları bulunmaktadır. Örnek olarak dondurulmuş gıdalar katkı maddesi içermemektedir. Uygun ortamlarda uzun süre saklanmaları m¸mümkündür. Yıkanmış, ayıklanmış ve pişirmeye hazır halde tüketime sunulduklarından Özellikle çağımızın hız gerektiren yaşamı için pratik bir gıda maddesidir. Her zaman alacağınız dondurulmuş künefe tamamı ile doğal olmaktadır.

Türkiye`nin Her Yerine Toptan Sipariş Satışı

Dondurulmuş sebze ve meyveler olduğu kadar künefe dondurma işlemi de bulunmaktadır. Bu grupta dondurulmaya elverişli olan peynir, kadayıf, şerbet gibi su ürünleri yer almaktadır. Unlu mamuller grubundaki en önemli kalemi pizza oluştururken, milföy hamuru, kruvasan çeşitleri ve geleneksel Türk Mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden olan mantı ve bazı börek çeşitleri yer almaktadır. Sektörde temel olarak ¸üç farklı ürün grubunda üretim yapılmasına karşın dondurulmuş gıda denildiğinde tüm dünyada ve ülkemizde akla dondurulmuş sebze ve meyve gelmektedir. Dondurulmuş sebze ve meyve¸ retim ve tüketimi toplam dondurulmuş gıda sektör¸ içinde yaklaşık % 50 yada %60 aralığındadır. Bu büyük yeri ve önemi yanında sektörde ham madde temini, üretim koşulları ve zorlukları, sorunları, dış ticareti gibi konuların daha iyi irdelenebilmesi amacıyla çalışmanın bundan sonraki bölümlerinde dondurulmuş sebze ve meyve sektör¸ konu edilecektir. Uygulaması yapılan dondurulmuş künefe işlemi içlerinde bulunan suyun dondurulması esasına dayanır.

Gıdalar arasında en kolay ve hızlı bozulanlar meyve ve sebzelerdir. Bunun nedeni diğer gıdalara oranla bünyelerinde %98 e ulaşabilen miktarlarda su içermeleridir. Böylece gıdalarımıza kolayca yerleşebilen ve bozulmalarına neden olan mikroorganizmalar bol miktarda su içeren sebze ve meyvelerde yaşama ortamı bulmaktadırlar. Meyve ve sebzeler uygun ısı derecelerinde dondurulmak suretiyle mikroorganizmaların yaşaması için elverişli olan ortam ortadan kaldırılarak, bozulmaları önlenmektedir. Tarladan toplandıktan sonra sadece yıkama, ayıklama, kesme, parçalama, çekirdek çıkarma, haşlama vb. gibi ön işlemlere tabi tutularak hiçbir katkı maddesi kullanılmadan dondurulma işleminden geçirilerek tüketime sunulmaktadır.

Dondurulmuş olan künefede yer alan gıdaların bazıları karışık halde dondurulduğu gibi,tekli olarak dondurulmaya elverişli olmayan kereviz, patlıcan, kabak vb. gibi sebzeler yemeklerin yanında sunulan sos ve garnitürlerde de kullanılmaktadır. Benzer şekilde muz, ayva gibi meyveler de pastalarda kullanılmak veya meyve kokteylleri hazırlamak amacıyla dondurulabilmektedir. Domates ise, bütün halde dondurulmaya uygun olmayıp yemeklerde kullanılmak amacıyla veya sebze karışımlarıyla birlikte doğranmış olarak dondurulmaktadır. Her zaman künefe satışı hakkında firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Toptan künefe ve fiyatları için tıklayınız.