antakya künefe siparişi

Antakya Künefe Siparişi

Antakya Künefe Siparişi – Evlere İşyerlerine
Gece 12 ye kadar açığız!

Künefe, kadayıf ve peynir maddelerinden yapılan, anavatanı Antakya olan bir tatlı çeşididir. Günümüzde oldukça fazla tüketilmektedir. Künefe için söylenebilecek ve onu diğer tatlılardan ayıran bir özellik çoğu insanın damak zevkine uygun olmasıdır. Türkiye’ye has bir lezzet olan künefe geçmişte yalnızca Antakya ve o bölgede tüketilen bir yiyecek olmasına rağmen, teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile tüm ülkeye yayılmıştır. Bugün canımız künefe istediği zaman antakya künefe siparişi verebileceğimiz birçok dükkân ve tatlıcı bulunmaktadır. Akdeniz’in insanında vazgeçilmez bir yer edinen künefe, 1940lı yıllarda Hatay’da üretilmeye başlanmıştır. Sonraki yıllarda Mersin, Adana, Şanlıurfa gibi aynı bölgeyi paylaşan illere dağılmış ve daha sonra da tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Künefenin çabuk yayılmasının ve çabuk ünlenmesinin nedeni damak zevki olarak birçok insana uygun olması ve çok ağır bir tatlı olmamasıdır.

İçerisinde kadayıf ve künefe peynirini içermektedir. Kadayıf un ve suyun birlikte yoğurulmasından elde edilen hamurun ince tel şekli halini alması ile oluşturulur. Künefe yapımında künefenin kaliteli açısından oldukça önemli olan kadayıf, iki çeşittir. Künefe imalatı yapan kişiler tarafından her iki yöntem de kullanılmaktadır ve her iki kadayıfta künefeye farklı güzellikler katmaktadır. Bu kadayıf çeşitlerinden biri tel kadayıf diğeri ise irmik ile toklaştırılmış kadayıftır. Her iki kadayıfında künefenin güzelliğine güzellik katacağını tekrar hatırlatalım. Hatay yöresine mahsus, künefe içerisinde kullanıldığı için adı künefe peyniri olarak tabir edilen bir peynir çeşididir. Tuzsuz ve beyaz renklidir. Isıtıldığında esner ve uzayıp gider. Bu peynir sıklıkla keçi peynirinden üretilmektedir ancak inek sütünden de elde eden vardır. Ortalama kalitede üretilmiş bir künefe peyniri yaklaşık olarak 20 liradır. Üstelik ev hanımları dilerlerse evlerinde de künefe peyniri yapabilirler ve hatta -gerekli malzemeler tesis edildiğinde ve hazırlanışı dikkatli incelendiği takdirde- kaliteli künefeler de üretebilirsiniz.

Ev Yapımı Künefe İçin Malzemeler
• 200 gram tel kadayıf
• 100 gram tereyağı
• 200 gram özel künefe peyniri. (Künefe peyniri yoksa tuzsuz bir peynir tercih edilmelidir. Dil peyniri bunun için uygun bir peynirdir.
• Şerbeti için 1 su bardağı toz şeker
• 1 su bardağı su
• 1-2 adet ince dilim limon
• Toz çam fıstığı

Ev Yapımı Künefenin Hazırlanışı
Günümüzde birçok antakya künefe siparişi verebileceğimiz birçok dükkân ve birçok tatlıcı bulunmasına rağmen bu tadı evinde yapmak ve evinde almak isteyen ev hanımları için hazırlanışı da internette bulunmaktadır. Sanal platformda birçok bilgiye ulaşabildiğimiz gibi künefe hakkında da çok bilgiye ulaşabiliyoruz. Hem içeriği hem hazırlanışı ve tarihçesi hakkında bilgiler edinebileceğimiz güvenilir siteler bulunmaktadır.

• İlk önce künefenin şerbeti hazırlamanız lazım gelir. Çünkü künefe sıcak şerbetin ise soğuk olarak dökülmesi gerekiyor.
• Kadayıfı havalandırmak maksadı ile tel tel ayırıyoruz.
• 50 gram tereyağını eritip kadayıfın üstüne döküyoruz. Elimizle çok baskı uygulamadan yağı kadayıfa yediriyoruz.
• Orta boy bir tavaya kalan tereyağın yarısını sürüp üzerini pekmezle sıvıyoruz ve kadayıfın yarısını tavaya yayıyoruz. Dil peynirini üzerine yayıp kalan kadayıfı da üzerine yayıp kapatıyoruz. Daha sonra bir tencereye su koyup kadayıfın üzerine oturtalım ve 1-2 saat bekletelim. (Ağırlığını kadayıfa iyice versin.)
• Ocağın büyük gözünde ve en kısık ateşi ile tavayı pişire pişire çevirelim.
• Bir tarafı pişince bir tepsi yardımı ile çevirip, pişmeyen kısmına tereyağı sürüp künefenin o tarafını pişiyoruz.
• Piştikten sonra bir tabağa aktarıyoruz ve üzerine hazırladığımız şerbeti döküyoruz. Şerbetin soğuk olmasına dikkat ediniz.