antakya künefe imalatı

Antakya Künefe İmalatı

Antakya Künefe İmalatı
İnsanların damak zevki birbirinden farklı olmasına rağmen, ortak olarak çoğunluğun beğendiği bir tatlıdır künefe. Künefenin doğduğu, bugün de meşhur olarak bilindiği şehir Antakya’dır. İnsanlar künefe siparişi verecekler zaman firmanın Antakya usulünü benimseyip benimsemediklerini sormaktadırlar. Bu tür sebeplerden dolayı da günümüzde birçok antakya künefe imalatı ile uğraşan firma bulunmaktadır.

Künefe İçin Gerekli Malzemeler ve Hazırlanışı
Kadayıf ve peynirden yapılan künefe Doğu Akdeniz yöresine ait bir tatlı çeşididir. Anavatanı Antakya olmasına karşın Mersin, Mardin, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi illerde de kendi usulleri ile üretimi yapılmaktadır. Süslemesi için de antep yöresinde antep fıstığı veyahut genel olarak diğer yörelerde Hindistan cevizi kullanılabilir. Künefenin birden fazla çeşidi vardır ancak genel hatları ile yapım aşamaları aynıdır. İki katman kadayıf arasına tuzsuz peynir koyulur ve hafif ateşte pişirilir. Üzerine ise şerbeti döküldükten sonra künefemiz hazırdır. Bir künefenin kaliteli olması peynir türünden kaynaklanmaktır. Bu tatlının yapımında kullanılan peynir Hatay peyniri, lor peyniri, urfa peyniri gibi taze peynirler kullanılması gerekmektedir. Bu tür peynirlerin özelliği çiğ süte yakın olmasıdır.

Künefelik Tuzsuz Peynir
Hatay yöresine has bir tatlı olan künefenin ana malzemelerinden biri olan künefe peyniri, tuzsuz, beyaz renkli, bir peynirdir. Isıtıldığında süner, uzayıp gider. Genellikle keçi sütünden yapılmaktadır ancak inek sütünden yapan kişiler de mevcuttur. İtalya’nın neredeyse tüm yemeklerinde kullandığı mozzarella peyniri künefe peyniri ile benzerlikler göstermektedir. Aralarındaki tek fark ülkemize has künefe peynirinin tuzsuz olmasıdır. Kadayıf, un ve suyun karıştırılmasından meydana çıkan hamurun ince teller haline getirilmesi sonucu oluşur. Daha çok Balkanlar, Türkiye, Ortadoğu ülkelerinde tatlı olarak tüketilmektedir. Künefe yapımında büyük bir öneme sahip olan kadayıf yiyeceği, künefenin dış görünüşünü ve aynı zamanda tadını etkilemektedir. Direk tel kadayıf da kullanılabilir ancak irmikle toklaştırılmış kadayıf da oldukça tercih edilmektedir. Hangisinin iyi olduğu konusunda kesin bir bilgi verilmez çünkü herkesin damak zevki farklıdır.

Dünden Bugüne Künefe
Birkaç yıla kadar yalnızca Hatay ili ve yakın illerde rastlanan künefe peyniri, talebin artması ile birlikte tüm ülkede rahatlıkla bulunabilen bir yiyecek haline gelmiştir. Künefe tatlısının da diğer iller tarafından fark edilmesi ve çoğumuzun damak zevkimize uygun olması neticesinde birçok ilde antakya künefe imalat atölyeleri açılmaktadır. Ortalama kalitede üretilmiş bir künefe imalat peynirinin kilosu yaklaşık olarak 20 TL’dir. Tüm bilgilerin yanında şunu da söylemeden geçmeyelim. Sizler de evininizde rahatlıkla künefe peyniri yapabilirsiniz. Üstelik kalitelisini de kendiniz ayarlayarak.

Ev Yapımı Künefe İmalatı
• Taze veyahut çiğ keçi sütü süzülüp yaklaşık 35 santigrat dereceye kadar ısıtıldıktan sonra içine maya ilave edilmektedir.
• 2 saat kadar bekletilip pıhtılaşması gerçekleştikten sonra oluşan telemeler bir bıçak aracılığı ile küp küp kesilir. Küplerin küçük olması peynirin kaliteli olmasını sağlar.
• Daha sonra bu küp parçalar bir süzme bezinin içerisine konur. Süzme bezi sıkıca bağlandıktan sonra üzerine bir ağırlık yerleştirilir. Bu şekilde yarım saat kadar peynir suyunun süzülmesi beklenir.
• Sonraki işlem ise açılan süzme bezinin içindeki teleme düz bir zemine alınır ve yine küçük parçalara ayrılır.
• Elde ettiğimiz parçalar oda sıcaklığında beklemeye bırakılır.
• Bu işlemlerin sonucunda künefe peyniri elde etmiş oluruz ancak yapılacak bir işlem daha var. Beklemeye bıraktığımız peynir parçalarından bir parça alınıp kaynar suya atılmalı ve uzayıp uzamadığına bakılmalıdır. Eğer parça uzuyorsa künefe peynirimiz hazırdır. Künefe sünmüyorsa yine oda sıcaklığında dinlenmesine devam ettirilmelidir.